PRAKTINIS VADOVAS: PAREIGŪNO BENDRAVIMAS SU NUKENTĖJUSIAISIAIS

29 sausio, 2018

Kiekvienais metais Lietuvoje daugiau nei 40 000 žmonių oficialiai pripažįstami nukentėjusiaisiais nuo nusikaltimų. Žmogus, patyręs nusikaltimo sukeltus praradimus, yra pažeidžiamas, todėl su nukentėjusiuoju bendraujantiems teisėsaugos pareigūnams tenka sudėtingas ir atsakingas vaidmuo – jie gali švelninti traumos išgyvenimą arba jį reikšmingai sustiprinti.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto parengto praktinio vadovo tikslas – padėti pareigūnams suprasti nuo nusikaltimų nukentėjusius asmenis, suteikti žinių apie psichologinį nusikaltimo poveikį, įtaką suvokimui, atminčiai ir pateikti praktinių patarimų, kaip bendrauti su nukentėjusiaisiais.

Leidinyje pateikiamos rekomendacijos, kaip elgtis, kad būtų užtikrinti svarbiausi nuo nusikaltimų nukentėjusių asmenų poreikiai – fizinis ir psichologinis saugumas,  pagarba ir parama, suprantamai pateikta informacija apie procesą. Taip pat pateikti patarimai, kaip atlikti nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių vertinimą ir kokių organizacinių priemonių imtis siekiant apsaugoti nukentėjusiuosius nuo su dalyvavimu baudžiamajame procese susijusių neigiamų patirčių.

Daug dėmesio skiriama pažeidžiamiausių nukentėjusiųjų – nepilnamečių, psichosocialinę negalią ar intelekto sutrikimų turinčių asmenų, taip pat prekybos žmonėmis, seksualinio išnaudojimo, smurto artimoje aplinkoje, neapykantos nusikaltimų aukų ­ – poreikių aptarimui ir praktiniams patarimams.

Tikimės, kad šis leidinys prisidės prie požiūrio į nukentėjusiuosius kaitos ir leis pažvelgti į nukentėjusį žmogų ne tik kaip į ikiteisminiam tyrimui reikšmingų duomenų šaltinį, bet ir kaip į ypatingai aplinkybių paveiktą žmogų, kuriam reikalingas atjaučiantis bei žmogiškas bendravimas.

Kviečiame susipažinti su leidiniu „Pareigūno bendravimas su nukentėjusiaisiais“.

Išsamiau apie leidinį – dr. Erikos Leonaitės interviu LRT radijo laidoje „Paraštės”.