Ką daryti patyrus seksualinį smurtą?

25 lapkričio, 2020

Kasmet lapkričio 25-ąją minima Tarptautinė smurto prieš moteris panaikinimo diena. Ši diena taip pat žymi ir tarptautinės kampanijos „16 aktyvizmo dienų prieš smurtą lyties pagrindu“ pradžią.

Smurtas prieš moteris – visuomenėje giliai įsišaknijusi socialinė bei visuomenės sveikatos problema. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, bent 1 iš 3 moterų per gyvenimą patiria smurtą savo artimoje aplinkoje. Daugelyje mokslinių tyrimų ir straipsnių konstatuojamas faktas, kad moterims viena pavojingiausių vietų pasaulyje yra jų pačių namai, o smurtas dažniausiai patiriamas iš artimiausio žmogaus – sutuoktinio ar gyvenimo partnerio. Visgi pats smurtas Lietuvos visuomenėje vis dar yra suvokiamas siaurai, dažnai pripažįstant tik fizinio smurtavimo apraiškas ir daug rečiau atpažįstant psichologinį, ekonominį ar net seksualinį smurtą, ypač kuomet smurtautojas kartu yra ir nukentėjusios moters gyvenimo partneris. 2018 metais ŽTSI atliktas tyrimas rodo, kad Lietuvoje seksualinė prievarta yra viena mažiausiai atpažįstamų smurto artimoje aplinkoje prieš moteris formų tiek plačiojoje visuomenėje, tiek ir pačių moterų, patiriančių tokį smurtą, tarpe.

Neretai seksualinę prievartą patyrę asmenys nesikreipia pagalbos (į policiją, į medicinos darbuotojus, į psichikos sveikatos specialistus, ir pan.), nes nemano, kad kas nors jais patikės, nemano, kad yra verti rūpesčio, sumenkina savo patirtį ir galvoja, kad „nebuvo taip blogai” ar kad iš savo vyro/žmonos ar partnerio/-ės seksualinės prievartos patirti apskritai neįmanoma. Pagalbos dažnai nesikreipiama ir todėl, kad trūksta lengvai prieinamos, susistemintos informacijos apie tai, ką reikėtų daryti ar kas galėtų padėti atsidūrus tokioje situacijoje.

Džiaugiamės galėję prisidėti prie Įvairovės ir edukacijos namų atmintinės „Ką daryti patyrus seksualinį smurtą?“ rengimo. Tikimės, kad šis leidinys suteiks taip reikiamos informacijos apie pagalbą, kurios galite tikėtis, patyrę seksualinį smurtą. Kviečiame susipažinti ir dalintis šia svarbia informacija.

Atsisiųsti atmintinę.