Nors Lietuvos Civiliniame kodekse numatyta teisė keisti lytį, tačiau iki šiol nėra priimti teisės aktai, kurie nustatytų lytinės tapatybės pripažinimo sąlygas ir tvarką. Šią teisės aktų spragą Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) pripažino Europos žmogaus teisių konvencijos (EŽTK) 8 straipsnio (garantuojančio teisę į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą) pažeidimu (L. prieš Lietuvą, 2007).
Tarptautiniam LGBTQ+ bendruomenės „Pride“ (liet. „pasididžiavimo“) mėnesiui einant į pabaigą, kviečiame susipažinti su 2022 m. pradžioje parengta ataskaita apie teisę į lytinės tapatybės pripažinimą Lietuvoje, kurią Europos Tarybai parengė Erika Leonaitė ir Andre Jurgaite, bendradarbiaujant su Stéphanie Cramer Marsal ir Europos Tarybos seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės (SOGI) padaliniu.
Ataskaitoje apžvelgiama teisinė ir praktinė translyčių ir interlyčių asmenų padėtis teisinio lytinės tapatybės pripažinimo atžvilgiu. Joje nustatomos spragos, bet taip pat pabrėžiami valstybės institucijų, pilietinės visuomenės ir kitų suinteresuotųjų šalių galimi bendri sąlyčio taškai siekiant pažangos įgyvendinant reformas, atitinkančias Ministrų Komiteto rekomendaciją (2010)5. Pateikiama trumpa šioje rekomendacijoje išdėstytų principų ir žmogaus teisių apsaugos standartų raidos tendencijų apžvalga bei pavyzdžiai. Taip pat pristatomi pažangių reformų pavyzdžiai (vadinamieji gerosios praktikos pavyzdžiai), siekiant paskatinti diskusijas ir pateikti tolesnių veiksmų gaires. Po apskritojo stalo diskusijos suformuotos ir į ataskaitą įtrauktos ir atitinkamos rekomendacijos – tiek prioritetinės, tiek ilgalaikės.
Ši ataskaita yra dalis pilotinio projekto, skirto pateikti temines analizes dėl Ministrų Komiteto rekomendacijos Nr. CM/Rec(2010)5 Europos Tarybos valstybėms narėms dėl kovos su diskriminacija dėl seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės priemonių įgyvendinimo. Šį pilotinį projektą 2021 m. pradžioje inicijavo Europos Taryba. Juo siekiama remti tęstines pastangas plėtoti dialogą nacionaliniu lygiu LGBTI asmenų žmogaus teisių pažangai svarbiais klausimais.
Pilną ataskaitą (liet. k.) rasite čia: ataskaita „Teisė į lytinės tapatybės pripažinimą Lietuvoje: nacionalinė apžvalga“
Ataskaita anglų k.: THEMATIC REVIEW – 2021 Report – LGR Lithuania (English)