Tinkamas sąlygų pritaikymas žmonėms su negalia – kaip tai įgyvendinti darbovietėje

3 lapkričio, 2020

Žmonės su negalia vis dar nepakankamai įtraukti į atvirą Lietuvos darbo rinką ir dažniausiai dirba socialinėse įmonėse, atskirai nuo kitų dirbančiųjų. Sėkmingesnei žmonių su negalia įtraukčiai neretai trukdo tai, kad darbinė – požiūrio, fizinė, organizacinė, informacinė – aplinka bei kitos sąlygos nėra tinkamai pritaikytos jų poreikiams. Tinkamai pritaikius aplinką ir darbo sąlygas, daugybė žmonių su negalia galėtų pilnavertiškai dirbti, prisidėti prie darbovietės sėkmės ir realizuoti save darbo aplinkoje.

Darbo kodeksas įpareigoja visus darbdavius tinkamai pritaikyti darbo sąlygas darbuotojams su negalia, jeigu dėl to nepatiriama neproporcinga darbdavio našta. Sąlygų nepritaikymas turint tam reikalingų resursų gali būti laikomas diskriminacija negalios pagrindu. Apklausų duomenimis, diskriminacija dėl negalios visuomenės laikoma antra labiausiai paplitusia diskriminacijos forma. Tad darbdavių pareiga užtikrinti darbo sąlygų pritaikymą žmonėms su negalia tampa dar aktualesne.

Kad darbdaviams būtų lengviau įgyvendinti šį savo įsipareigojimą bei kurti įtraukią darbo kultūrą, parengėme atmintinę „Tinkamas sąlygų pritaikymas žmonėms su negalia – kaip tai įgyvendinti darbovietėje“. Atmintinėje darbdaviai bei jų atstovai, taip pat darbuotojai, atsakingi už lygias galimybes savo darbovietėse, ras naudingos praktinės informacijos ir patarimų, kaip galima tinkamai pritaikyti darbo sąlygas darbuotojams su negalia. Atmintinė paremta socialiniu ir žmogaus teisėmis grįstu požiūriu į negalią, kai negalios situacija kyla žmogui sąveikaujant būtent su nepritaikyta fizine, organizacine, informacine ir kita aplinka – panaikinus šias kliūtis, kiekvienas gali pilnavertiškai integruotis į darbo rinką, o „negalios“ tiesiog nebelieka.

Atmintinėje pateikiami praktiniai patarimai, kaip pritaikyti fizinę aplinką bei kitas sąlygas žmonių su negalia poreikiams bei išaiškinami universalaus dizaino principai. Leidinyje darbdaviai ras patarimų, kaip tinkamai pritaikyti sąlygas darbo pokalbio ir atrankos metu, kaip užtikrinti galimybes dirbti žmonėms su fizine, klausos, regėjimo, psichosocialine ar intelekto negalia. Siūlomi ir organizaciniai sprendimai, tokie kaip lankstus darbo grafikas ir režimas, mentorystės programos, asmeninė ir individuali pagalba darbuotojams su negalia.

Tikimės, kad ši atmintinė padės darbdaviams tinkamai pritaikyti sąlygas visiems, kad žmonės su negalia jaustųsi pilnaverčiais atviros darbo rinkos dalyviais ir vertinamais darbuotojais.

Atsisiųsti atmintinę.

Atmintinė išleista vykdant projektą „Pokytis versle, viešajame sektoriuje, visuomenėje – nauji standartai diskriminacijos mažinimui“ Nr. 07.3.4-ESFA-V-426-01-0001