Advokatai: baudžiamajame procese trūksta rungtyniškumo

15 vasario, 2016

Į ŽTSI tyrimo „Suėmimo taikymas Lietuvoje“ pristatymą atvykę ir diskusijoje dalyvavę baudžiamųjų bylų advokatai teigė, kad vienas didžiausių baudžiamojo proceso trūkumų – rugntyniškumo nebuvimas, ypač ikiteisminio tyrimo stadijoje. Anot diskusijos dalyvių, tai neleidžia užtikrinti efektyvios įtariamo asmens teisių apsaugos.

Renginio dalyviai pasidalijo įžvalgomis apie ŽTSI atlikto suėmimo tyrimo rezultatus ir suėmimo reformos atneštus pakeitimus. Pažymėta, jog teismui skiriant suėmimą dažnai vis dar pasigendama konkrečiai įvardintų tokio sprendimo motyvų ir juos pagrindžiančių įrodymų, o pačiose nutartyse neretai atkartojami prokurorų argumentai, gynybos pozicijai iš esmės neskiriant dėmesio.

Advokatai atkreipė dėmesį ribotas gynėjo galimybes susipažinti su bylos informacija,  žiniasklaidos ir visuomenės įtaką teisėjų sprendimams, tam tikrais atvejais sąlygojančią baimę priimti nepopuliarius sprendimus.

Diskusijos dalyviai taip pat aptarė Europos arešto orderio klausimą, teisės į informaciją direktyvą ir Lietuvos pralaimėtą bylą Europos žmogaus teisių teisme Mironovas ir kiti prieš Lietuvą, kurioje EŽTT nusprendė, jog dabartinės teismų priteisiamos kompensacijos nėra pakankamos atpirkti teisių pažeidimus.

Suėmimo taikymo tyrimo ataskaita.