Sveikiname Azerbaidžano sprendimą išlaisvinti 14 politinių kalinių, bet to negana

18 kovo, 2016

ŽTSI, Pilietinio solidarumo platformos narys, prisijungė prie viešo pareiškimo, raginančio tarptautinę bendruomenę atnaujinti spaudimą Azerbaidžanui siekiant politinių kalinių išlaisvinimo. Nors platformos nariai džiaugiasi keturiolikos neteisėtai Azerbaidžane įkalintų žurnalistų, opozicijos lyderių ir aktyvistų, kuriems buvo suteikta Prezidento malonė, išlaisvinimu, tačiau tai nereiškia, jog šiems asmenims bus panaikintas teistumas, o didelis skaičius kritiškai valstybės politiką vertinančių asmenų ir toliau lieka įkalinti Azerbaidžano kalėjimuose.

Kartu su kitais keturiolika asmenų, Prezidento dekretu į laisvę buvo išleistas ir Rasulis Jafarovas, vienos iš Pilietinio solidarumo platformos narių – organizacijos Human Rights Club įkūrėjas. Rasulis buvo areštuotas 2014 m., o 2015 m. balandį jam buvo paskirta 6,5 metų įkalinimo bausmė, motyvuojant ją mokesčių vengimu ir kitais kaltinimais, po kurių sekė teisingo teismo principus pažeidžiantis teismo procesas.

Išnagrinėjęs Rasulio skundą, Europos žmogaus teisių teismas nustatė pažeidimus, susijusius su teise į laisvę ir saugumą, skubotu teismo sprendimu skirti suėmimą bei kitais apribojimais, kurie nesutampa su Europos žmogaus teisių konvencijoje numatytomis teisėmis ir laisvėmis. Rasulio Jafarovo byla yra tik vienas pavyzdys to, kaip Azerbaidžane veikia baudžiamojo teisingumo sistema, kuri naudojama siekiant užgniaužti nepageidaujamą valdžios kritiką.

Reikalingas tarptautinis solidarumas ir sisteminės reformos

Pareiškimu kreipiamasi į Azerbaidžano tarptautinius partnerius, raginant paskatinti Azerbaidžano valdžią besąlygiškai išlaisvinti visus dėl politinių motyvų įkalintus asmenis. Taip pat raginama imtis veiksmų siekiant sisteminių pokyčių įgyvendinimo represiniame valstybės valdyme.

Azerbaidžane politiniais kaliniais tampama dėl viešos kritikos antidemokratiniams procesams valstybėje, pilietinių, politinių ir žurnalistinių veiklų, nesutampančių su Azerbaidžano valdžios pozicija. Šiuo metu bausmes kalėjimuose vis dar atlieka žmogaus teisių aktyvistai, žurnalistai ir politikai opozicionieriai. Pareiškime pabrėžiama, kad visi šie asmenys, kurie savo veikla prisidėjo prie demokratijos, teisingumo ir laisvės skatinimo Azerbaidžane, yra kalinami neteisėtai.

Platformos nariai išreiškė savo solidarumą su visais, kuriuos paveikė plataus masto Azerbaidžano valdžios susidorojimas su pilietine visuomene, užgniaužiant saviraiškos ir žodžio laisvę. Santykių normalizavimas tarp Azerbaidžano ir kitų valstybių negalimas, iki kol visi politiniai kaliniai nebus besąlygiškai išlaisvinti.

Pilietinio solidarumo platforma, įsteigta Vilniuje 2011 m. gruodį, vienija 40 nevyriausybinių organizacijų iš ESBO šalių regiono. ŽTSI yra vienas steigiamųjų šio NVO tinklo narių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *