Lietuvos lenkų rinkimų akcijos politikai užsimojo uždrausti abortus

22 vasario, 2017

Vasario 20 d. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai Rita Tamašunienė ir Valdemaras Tomaševskis paskelbė apie planus pavasarį registruoti abortų draudimo įstatymą.

„Kalbame apie tai, kad reikia svarstyti Gyvybės apsaugos prenatalinėje fazėje įstatymą, kalbėti apie bendrą gyvybės politiką ir gyvybės kultūrą mūsų šalyje, kuri remiasi krikščioniškomis vertybėmis“, teigė Seimo narė, partijos frakcijos parlamente seniūnė Rita Tamašunienė.

Anot Europos parlamento nario Valdemaro Tomaševskio, toks įstatymas „sėkmingai veikia“ kitose Europos Sąjungos šalyse – Airijoje, Portugalijoje, Maltoje, Lenkijoje.

Tiesa, dėl Portugalijos Tomaševskis visgi suklydo, nes 2007 m. nėštumo nutraukimą reguliuojantis įstatymas ten buvo liberalizuotas.

Gydytojams grėstų iki 3 metų nelaisvės

Uždrausti abortus Lietuvos lenkų mažumos partija siekia nuo pat 2005 m. Vėliausias bandymas vyko 2013 m., kai partijos registruotam projektui Seimas po pirmojo balsavimo pritarė ir paskyrė svarstyti komitetams.

Projektu buvo siekiama įtvirtinti bendrą abortų draudimą tik su dviem siauromis išmintimis – kai nėštumas gresia moters gyvybei ar sveikatai arba kai nėštumas yra nusikaltimo pasekmė.

Priėmus tokį įstatymą, gydytojams už nėštumo nutraukimą būtų grėsę iki trejų metų nelaisvės.

Nepavykę bandymai

Kilus stiprioms diskusijoms visuomenėje, projektas po svarstymo komitetuose buvo grąžintas iniciatoriams ir balsavimo parlamente stadijos nepasiekė.

„ Deja, jis buvo užblokuotas tų, kurie daug kalba apie demokratiją, apie parlamentarizmą, o paskui tokiais sovietiniais metodais blokuoja įstatymo svarstymo eigą“, spaudos konferencijoje teigė Tomaševskis, pasiskundęs, kad ir ankstesnis, dar 2005 m. jo parengtas įstatymo variantas buvo užblokuotas „socialistų ir liberalų“.

Sveikatos apsaugos ministras – prieš

Įstatymo projektą planuojama registruoti kovo mėnesį prasidėsiančioje parlamento pavasario sesijoje.

Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, paklaustas, ką mano apie tokią iniciatyvą, pareiškė draudimui nepritariantis ir jo nepalaikys.

„Dėl abortų draudimo – nežinau net minties tokios, kad kas nors turėtų, ir aš tikrai negalvoju apie jokius abortų draudimus. Iš manęs tokių iniciatyvų jūs tikrai neišgirsite.“