Siekdamos prisidėti prie tos pačios lyties porų santykių pripažinimo Lietuvoje problemų sprendimo, trys tokios poros kreipėsi į teismą dėl teisės įteisinti savo šeimas. Šias strategines bylas inicijavo ir finansiškai remia Tolerantiško Jaunimo Asociacija. Toks kreipimasis yra kol kas pirmasis atvejis Lietuvoje, kuriuo siekiama, jog vienalytės poros santuoką galėtų registruoti teismine tvarka.
Atsižvelgiant į tai, kad jau daugiau nei pusė Europos Sąjungos narių valstybių yra įteisinusios vienos lyties asmenų santuokas, kitose yra įteisinta civilinė partnerystė ar numatyta kitokia teisinės kohabitacijos forma, tokie pokyčiai turėtų būti daromi ir Lietuvoje. Pareiškėjų advokato Aivaro Žilvinsko teigimu, atsisakydama pripažinti ir registruoti tos pačios lyties asmenų šeimas, Lietuva pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus bei pamina konstitucijoje įtvirtintą visų asmenų lygybę prieš įstatymą bei visų asmenų teisę kurti šeimą. Šiuo metu Lietuva patenka tarp 4 ES valstybių, kuriose vienos lyties poros neturi jokios teisinio pripažinimo formos.
Dar 2019 m. Konstitucinis Teismas nusprendė, kad Lietuva turi suteikti leidimą gyventi užsieniečiui vyrui, kitoje valstybėje sudariusiam santuoką su tos pačios lyties lietuviu, nors pati Lietuva tokių santuokų neleidžia. Vienos lyties porų santykių įteisinimo problemas žadėję spręsti politikai savo pažadų iki šiol nėra įgyvendinę, todėl iniciatyvos ėmėsi pačios vienos lyties poros. Teismo prašoma įpareigoti civilinės metrikacijos skyrių užregistruoti vienu atveju civilinę partnerystę, kitu atveju – santuoką ir pripažinti užsienyje įteisintus santykius, o trečiu atveju leisti porai sudaryti ir registruoti santuoką Lietuvoje teismine tvarka.
Vienas iš pareiškėjų – Martynas Norbutas sako, jog pergalė teisme leistų tos pačios lyties šeimoms gauti lygiavertę teisinę apsaugą, parodyti įsipareigojimą savo partneriams bei jaustis ramiau įvairių negandų atvejais. Pasak M. Norbuto, kreipimusi į teismą siekiama lygiateisiškumo ir pokyčio, „kad visi žmonės galėtų pasirinkti, kokį nori žingsnį žengti.“
Lietuvoje yra parengtas tos pačios lyties asmenų partnerystę įtvirtinantis Civilinės sąjungos įstatymo projektas, kuris buvo apsvarstytas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete, bet svarstymui parlamente vis dar nėra teikiamas. Šiuo metu Lietuvoje partnerystė nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms, o ankstesni bandymai tą padaryti buvo nesėkmingi. „Į teismą einame taip pat, nes yra laukiama per daug metų ir akivaizdu, kad be bylų, postūmio, šitie pokyčiai patys neateis. Dėl to labai svarbu postūmis ir postūmis sprendimų priėmėjams, kad jie galvotų, kas gresia toliau“, – sakė M. Norbutas.
Balandžio 21 d. teismas atmetė pirmąjį vienalytės poros prašymą registruoti civilinę partnerystę, motyvuodamas tuo, kad Lietuvoje nėra partnerystės įstatymo, todėl nėra teisės akto, kuriuo vadovaujantis būtų galima tenkinti pareiškėjų prašymą.