Prekyba su Šiaurės Korėja – ne tai, kuo norėtųsi pasigirti

30 rugpjūčio, 2017

Viena Lietuvos įmonė šiais metais į Šiaurės Korėją eksportavo tekstilės medžiagų už 1,14 milijono eurų, praneša 15min.lt.

Kas vykdo prekybą su totalitariniu Kim Jong Uno režimu, Statistikos ir Muitinės departamentai atskleisti atsisako. Jų teigimu, tam būtinas pačios įmonės sutikimas.

190 tonų tekstilės medžiagų

Tyrimą atlikusių žurnalistų kalbinti tekstilės pramonės įmonių vadovai teigė su Šiaurės Korėja patys neprekiaujantys, o kokia įmonė galėtų tuo užsiimti – nežinantys.

Į Šiaurės Korėja Lietuvos įmonė vežė neaustines tekstilės medžiagas. Jų išvežta net 190 tonų. Anot kalbintų tekstilininkų, pagal nurodytą prekės kodą tai galėtų būti pūkai, trumpo pluošto gaminiai, kurie gali būti naudojami pagalvių kimšimui ir panašiems tikslams.

Į draudžiamo eksporto sąrašą nepatenka

Užsienio reikalų ministerijos teigimu, vykdyti prekybą su Šiaurės Korėja nedraudžiama, jei prekės nepatenka į uždrausto eksporto sąrašą. Toks draudžiamų vežti prekių sąrašas numatytas Europos Tarybos patvirtintame sankcijų Šiaurės Korėjai dokumente, kurių šiuo metu yra net 2270.

ES įmonėms draudžiama į Šiaurės Korėją įvežti bet kokias prekes, kurios galėtų prisidėti prie branduolinio ginklo vystymo, taip pat akmens anglį, geležį, auksą, titano rūdą, ginklus, tam tikras technologijas, prabangos prekes, tam tikrus degalus. Draudžiama teikti ir tam tikras finansines paslaugas.

Įmonės pavadinimo neatskleidė net parlamentarui

Informacijos apie įmonę Muitinės bei Statistikos departamentai nesuteikė ir Seimo nariui Vytautui Kernagiui. Anot institucijų, ši informacija – konfidenciali, saugoma Statistikos ir Konkurencijos įstatymų.

Remiantis Visuomenės informavimo įstatymu,  informacija, sudaranti komercinę paslaptį, nėra teikiama.

Savo ruožtu, statistikos tarnybos yra įpareigotos saugoti joms duomenis teikiančių įmonių anonimiškumą.

Lietuvos įstatymai nereguliuoja atvejų, kai konfidenciali ar komercinę paslaptį sudaranti informacija tuo pačiu yra ir viešojo intereso, t.y. svarbi visuomenei.

Prekiauja su masine žmogaus teisių pažeidėja

Jungtinių Tautų specialioji tyrimo komisija 2014 m. nustatė, kad Šiaurės Korėjos režimas vykdo masinius ir grubius žmogaus teisių pažeidimus, tokius kaip teisės į pakankamus maisto išteklius pažeidimai, diskriminacija, kankinimai, neteisėti įkalinimai, saviraiškos ir judėjimo laisvės ribojimai, priverstiniai žmonių dingimai pagrobimai, neteisėti žudymai.

Pasauliniai Jungtinių Tautų verslo socialinės atsakomybės principai ragina įmones „užtikrinti, kad jos neprisideda prie žmogaus teisių pažeidimų“.

Verslo įmonės turėtų pasirūpinti, kad jų prekės ir paslaugos nebūtų naudojamos žmogaus teisių pažeidimams vykdyti. Kam naudojamos iš Lietuvos į Šiaurės Korėją vežamos tekstilės medžiagos, viešai prieinamoje informacijoje nenurodoma.

Be to, įmonės, remiantis pasauliniais socialinės atsakomybės principais, negali pelnytis iš žmogaus teisių pažeidimų; jos taip pat turėtų viešai reaguoti ir imtis veiksmų, su tokiais pažeidimais susidūrusios.