Dėl masinio Kėdainių rajono gyventojų asmens kodų paviešinimo

17 rugpjūčio, 2017

Kėdainių rajono savivaldybė gyventojams išsiuntinėjo sąskaitas už komunalinių atliekų tvarkymą vokuose, ant kurių šalia gavėjo vardo nurodytas ir asmens kodas.

Lietuvos įstatymai tiesiogiai draudžia viešai skelbti asmens kodą, tad tokio pobūdžio ir masto klaida rodo, kad asmens duomenų apsauga nesusilaukė net būtino minimalaus dėmesio.

Šis pavyzdys iliustruoja, kad teisė į duomenų apsaugą nėra veiklos prioritetas ne tik privačiame, bet ir valstybiniame sektoriuje. Tai yra rimta problema. Duomenų apsauga – tai žmogaus teisė, nesiskaitant su ja ne tik braunamasi į žmonių asmeninius gyvenimus, keliamas pavojus tapti sukčių auka, bet kartu ir nepaisoma elementaraus žmogiško orumo.

Jei norime būti modernia, savo gyventojus gerbiančia valstybe, šį požiūrį turime keisti. Tikimės, kad pokyčius padės paskatinti ir nuo 2018 gegužės įsigaliosiantis ES Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, griežtinantis atsakomybę už duomenų apsaugos reikalavimų nepaisymą.

Pagal Lietuvoje planuojamą įtvirtinti reguliavimo modelį, už tokio pobūdžio pažeidimus galėtų grėsti 60 tūkst. eurų siekianti bauda.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto pareiškimas