2013 m. lapkričio mėnesį, Žmogaus teisių stebėjimo institutas pristatė antrąjį 2011 m. išleisto informacinio vadovo „Neapykantos kurstymas Lietuvoje: dažniausiai užduodami klausimai” leidimą. Naujajame leidime atsispindi pastarųjų metų pokyčiai susiję su pagausėjusia Europos žmogaus teisių teismo praktika neapykantos kurstymo bylose (pvz. 2013 m. spalio mėn. išnagrinėta byla Delfi AS v. Estonia) bei pateikiama atnaujinta statistinė informacija apie pradėtus ikiteisminius tyrimus, teismams perduotas bylas, neapykantos nusikaltimų aukas ir kt.
Pastaraisiais metais viešoji diskusija apie neapykantos kurstymą tapo intensyvesnė. Sėkmingos teisėkūros iniciatyvos uždrausti viešą genocido ir SSRS vykdytos agresijos prieš Lietuvą neigimą bei su tuo susijusios pirmosios bylos sulaukė nevienareikšmiško vertinimo. Kas mėnesį žiniasklaida praneša apie bylas prieš interneto komentatorius – tokie straipsniai lydimi naujos neapykantos bangos ir nepasitenkinimo dėl žodžio laisvės ribojimo.
Šiuo informaciniu vadovu siekiama atsakyti į klausimus, kuriuos užduoda daugelis žurnalistų ir kitų asmenų, gvildenančių nepakantumo ir neapykantos fenomeną. Kas yra neapykantos kurstymas ir kaip jis pasireiškia Lietuvoje? Ar Lietuva – vienintelė valstybė, ribojanti piliečių saviraiškos laisvę? Ar saviraiškos laisvė apskritai gali būti ribojama? Prieš ką yra nukreipti žeminantys posakiai ir kas jie, dažniausiai anoniminiais slapyvardžiais prisidengę, komentatoriai? Ko imtis, nusprendus sureaguoti į neapykantos kurstymo incidentą?
„Neapykantos kurstymas Lietuvoje: DUK (antrasis leidimas)“ buvo parengtas ir anglų kalba – parsisiųsti galite čia