diskriminacija

Saichos byla – diskriminacija dėl etninės kilmės

1 sausio, 2008

„Darbdaviai net nesidomėjo, kas tokia esu, o sprendimą priėmė vos tik į mane pažvelgę. Tikiuosi, kad po šio teismo mano tauta galės rasti darbą. Tai įrodymas mums visiems, kad galime eiti į priekį.”

– Ieškovė S.M.


Byla pradėta: 2007 m.

Byla baigta: 2008 m.

Bylos esmė: romė nebuvo priimta į darbą dėl savo etininės kilmės

Bylos baigtis: teismas nustatė diskriminacijos faktą ir priteisė ieškovei turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą


Bylos faktai:

Ieškovė S. M. – romų kilmės moteris. 2007 m. rudenį S. M. bandė įsidarbinti indų plovėja bendrovei UAB “Disona” priklausančioje kavinėje pagal Darbo biržos išduotą rekomendaciją. S.M. į darbą nebuvo priimta, nepaisant to, kad telefonu ji buvo patikinta, jog kavinei reikalinga indų plovėja.

Po nesėkmingo pokalbio dėl darbo, ŽTSI prašymu, antstolis paskambino į tą pačią kavinę paklausti, ar indų plovėjos darbo vieta laisva. Atsakymas buvo teigiamas. Tada ŽTSI pirmą kartą Lietuvoje pritaikė Europos valstybėse naudojamą testavimo metodą, padedantį išsiaiškinti diskriminavimo faktą – paprašė lietuvių kilmės moters tą pačią dieną pabandyti įsidarbinti toje pačioje kavinėje. Susitarimas dėl lietuvių tautybės moters priėmimo į darbą buvo pasiektas. Pokalbio metu kavinės administratorė prasitarė, kad nors tą dieną iš darbo biržos jiems buvo atsiųsta moteris, tačiau „čigonė“, o kolektyvas „čigonės“ nenori, todėl jos įdarbinti negalėję.

Teisminis procesas:

ŽTSI Tyrimų vadovė Jolanta Samuolytė su pareiškėja S.M. © 15.min
ŽTSI Tyrimų vadovė Jolanta Samuolytė su pareiškėja S.M. © 15.min

Dėl tiesioginės diskriminacijos etninės kilmės pagrindu S. M. kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą. Teismas pripažino tiesioginės diskriminacijos faktą dėl etninės priklausomybės bandant įsidarbinti ir priteisė iš atsakovo bendrovės UAB „Disona“ atlyginti ieškovei 250 EUR turtinės žalos ir 580 EUR neturtinės žalos.

Atsakovas apskundė teismo nuosprendį apeliacinei instancijai, tačiau Vilniaus apygardos teismas 2008 m. gruodžio 10 d. nepatenkino atsakovo skundo ir paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą, patikslindamas atsakovo valstybei priteistą bylinėjimosi išlaidų sumą.

Bylos dokumentai:

Vilniaus apygardos teismo sprendimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *