Be daugiabučio namo gyventojų sutikimo namo valdoje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros pažeidžia gyventojų teisę į privatumą – tokį sprendimą 2017 gruodžio pabaigoje priėmė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.
Ginčas kilo, kai vienas namo gyventojas, teigdamas kad siekia apsaugoti savo ir kitų namo gyventojų nuosavybę įrengė vaizdo stebėjimo kameras pagrindinėje namo laiptinėje ir ant namo išorinių sienų. Kameromis buvo filmuojami įėjimai į namo laiptinę, šaligatvis šalia namo, automobilių stovėjimo aikštelė ir net įėjimas į vieną iš butų. Namo gyventojai praktiškai negalėjo patekti į savo butus neužfiksuoti kamerų.
Kaimynai, ieškovai šioje byloje, aiškiai išreiškė savo nesutikimą būti filmuojami ir pateikė skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Tuo tarpu atsakovas vaizdo stebėjimą vykdė tokiu būdu, kad namo gyventojai neturėjo galimybės pasirinkti – patekti ar nepatekti į stebimą teritoriją, ir buvo neišvengiamai filmuojami prieš savo valią.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas spręsdamas bylą vadovavosi Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimais, ir nurodė, kad jei privatus asmuo nukreipia kameras į teritoriją už savo privačios teritorijos ribų, pavyzdžiui į viešą erdvę ar bendrą teritoriją, kaip laiptinę, tokiam vaizdo stebėjimui taikomi griežtesni reikalavimai – tokie pat, kokie taikomi verslui, ar valstybės institucijoms.
Vienas esminių tokių reikalavimų – proporcingumas. Tai reiškia, kad siekiant iškeltų tikslų, šiuo atveju tai buvo turto apsauga, turėtų būti teikiami pirmenybė kiek įmanoma mažiau namo gyventojų privatumą ribojančioms priemonėms. Tačiau šiuo atveju kameras įrengęs namo gyventojas nepagrindė nei šių kamerų būtinybės, nei pasirūpino, kad į jų stebėjimo lauką patektų tik jam pačiam priklausančios teritorijos. Todėl teismas nusprendė, kad jis pažeidė kitų namo gyventojų teisę į privatumą.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad teismas nenurodė, jog vaizdo stebėjimo kameros yra neleistina priemonė siekiant namo valdų saugumo, tačiau kameros turi būti naudojamos arba bendru gyventojų sutikimu, arba tokiu būdu, kad nevaržytų kitų gyventojų teisės į privatų gyvenimą.