NVO prašo Seimo narių persvarstyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus

28 kovo, 2019

NVO koalicija “Už vaiko teises“ ir Lietuvos žmogaus teisių centras šiandien kreipėsi į Seimo narius, prašydami iš naujo svarstyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus, atsisakant žalingų ankstesniu balsavimu priimtų nuostatų.

Seimo daugumos sprendimu antradienį buvo pritarta R. Karbauskio pasiūlymui įtvirtinti įstatyme „reikšmingos žalos“ sąvoką sprendžiant vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos klausimą.

Jeigu pakeitimai įsigaliotų, Vaiko teisių apsaugos tarnybos turėtų vertinti ne tik tai, ar yra realus pavojus vaiko saugumui, bet ir tai, ar šis pavojus gali sukelti reikšmingą žalą vaiko sveikatai ar grėsti jo gyvybei. Tokių nuostatų praktinis taikymas neproporcingai apsunkintų tarnybų darbą ir atvertų galimybes atvejams, kai vaikai būtų palikti jiems nesaugioje aplinkoje, kol neįrodoma reikšmingos žalos tikimybė.

NVO rašte teigiama, kad „reikšmingos žalos atsiradimo pasekmės bus sunkiai išmatuojamos VVTAĮT specialistų. Tai kelia nerimą dėl galimybės įstatymui tinkamai funkcionuoti bei kelia grėsmę pavojingose situacijose atsidūrusiems vaikams su kuriais, įgyvendindami įstatymą ir teikdami paslaugas šeimoms, susiduriame kasdien.“

Kreipimesi prašoma Seimo narių atsakingai persvarstyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projektą Nr. XIIIP-3034(3), išklausyti ekspertų nuomones bei priimti sprendimus tam, kad neliktų įstatymo traktavimo netikslumų, šiuo konkrečiu atveju turinčių tiesioginę įtaką vaikų ir šeimų gyvenimui.

Kreipimosi tekstas