Jaunųjų psichiatrų asociacija kartu su dar 13 organizacijų Seimui, Sveikatos apsaugos ministerijai ir Teisingumo ministerijai išplatino savo poziciją „Dėl translyčių asmenų teisių į reikalingas sveikatos priežiūros paslaugas užtikrinimo“
Pozicijoje teigiama, kad Seimo narių siūlymas į Civilinį kodeksą įtraukti draudimą pasikeisti lytį yra nepagrįstas mokslu, žalingas ir diskriminacinis. Kreipimąsi pasirašiusios organizacijos siekia atkreipti visuomenės ir jos atstovų dėmesį į šio įstatymo projekto nepagrįstumą, galimą jo žalą ir esamą medicininės pagalbos stoką daliai Lietuvos Respublikos piliečių.
Kreipimesi nurodoma, kad translyčiams asmenims turi būti prieinama kompleksinė pagalba – profesionalios psichologų, psichiatrų, endokrinologų, chirurgų paslaugos. Pažymima, kad dėl teisinio reglamentavimo spragų negaudami pakankamos pagalbos kai kurie translyčiai asmenys ieško kitų būdų, kaip sumažinti savo kančią ir pagerinti gyvenimo kokybę. Vienas jų – nelegalių hormoninių preparatų vartojimas be specialistų priežiūros, kas kelia realią grėsmę šių asmenų sveikatai. Taip pat kreipimosi tekste atkreipiamas dėmesys, kad translyčiai asmenys Lietuvoje susiduria su reikalingos medicininės ir psichologinės pagalbos stoka, taip pat dažniau patiria diskriminaciją, tampa smurto ir patyčių aukomis. Šie išgyvenimai turi įtakos psichologinių sunkumų atsiradimui.
ŽTSI ekspertė Erika Leonaitė teigia, kad „psichiatrų ir psichologų bendruomenė aiškiai pasisakė, jog bandymai įstatymu uždrausti teikti pagalbą pacientui yra nepriimtini. Kartu šis kreipimasis, kuriame išdėstyti šiuolaikinėmis medicinos mokslo žiniomis grindžiami argumentai, yra svarbus siekiant išsklaidyti dėl nežinojimo ar sąmoningai kuriamus mitus apie translytiškumą.“
Šaltinis: 15min