hrmi-youtube
LT

Atlyginimų „vokeliuose“ byla – pranešėjos apsauga

2009 / 01 / 03 Žymos:

„D.Budrevičienės atleidimas buvo lyg įspėjimas ir pagąsdinimas visiems kitiems darbuotojams, kad ir jų laukia toks pats likimas, jeigu jie prabils. Ši pergalė labai svarbi vertinant darbuotojo ir darbdavio santykius bei darbuotojo teisę kalbėtis su žurnalistais, dėl ko vėliau jis gali netekti darbo. Šioje situacijoje akivaizdžiai matėsi, kaip darbdavys siekia kontroliuoti darbuotojus ir uždrausti jiems bendrauti su žiniasklaida“

– a.a. advokatas Kęstutis Čilinskas 


Byla pradėta: 2006

Byla baigta: 2009

Bylos esmė: moteris, pranešusi apie „vokeliuose“ mokamus atlyginimus buvo atleista iš darbo ir apkaltinta šmeižtu

Bylos baigtis: pranešėja buvo išteisinta ir iš buvusių darbdavių prisiteisė 25 tūkst EUR neturtinės žalos atlyginimo


Bylos faktai:

Dalia Budrevičienė buvo atleista iš darbo 2006 m. kovo pabaigoje po viešo pareiškimo, kad “Krekenavos agrofirmoje“ dalis atlyginimo darbuotojams yra mokama neteisėtai, „vokeliuose“. Įmonės direktoriaus pareiškimu darbuotojai buvo iškelta byla dėl šmeižto.

Teisminis nagrinėjimas:

file13993251_dviese

Advokatas Kęstutis Čilinskas su Dalia Budrevičiene © „Lietuvos žinios“

Pirmoji byla. 2006 m. liepos mėnesį Panevėžio apylinkės teismas priėmė sprendimą, kad Dalia Budrevičienė iš darbo „Krekenavos agrofirmoje“ buvo atleista neteisėtai. Teismas taip pat nusprendė, kad „Krekenavos agrofirma“ Daliai Budrevičienei turi sumokėti 323 EUR išeitinę išmoką bei vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką nuo atleidimo iš darbo dienos iki teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, už vieną pravaikštos mėnesį skaičiuojant 161 EUR.

Antroji byla. 2006 m. rugsėjo mėnesį Kėdainių rajono apylinkės teismas išteisino Dalią Budrevičienę byloje dėl šmeižto, kuriuo ją kaltino buvęs darbdavys, „Krekenavos agrofirmos“ direktorius Linas Grikšas. Byloje padaryta principinė išvada, kad už nuomonių, įspūdžių pasakymus žmonių nuteisti negalima,

Trečioji byla: 2007 m. pabaigoje Žmogaus teisių stebėjimo institutas paruošė ir Panevėžio apygardos teismui įteikė Dalios Budrevičienės 145 tūkst. EUR ieškinį buvusiems darbdaviams atlyginti moralinę žalą. 2008 m. lapkričio 18 d. Panevėžio apygardos teismas šią sumą sumažino, priteisdamas Daliai Budrevičienei 25 tūkst. EUR. Apeliacinės ir kasacinės instancijos teismai sprendimo nepateikė.