Kraštutinė priemonė? Suėmimo taikymo ES tyrimas

31 gegužės, 2016

Europos Sąjungoje bet kuriuo metu yra daugiau nei 120 000 žmonių laikomų suėmime. Tai reiškia, kad daugiau nei 1 iš 5 žmonių laisvės atėmimo įstaigose laikomi įkalinti, nors nėra teismo pripažinti padariusiais nusikaltimą.

2014 m. birželį pradėto projekto, finansuoto Europos Komisijos, metu Fair Trials, Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir 9 kitos organizacijos surinko unikalius duomenis, kaip suėmimas taikomas praktikoje skirtingose ES valstybėse. Tyrimo ataskaitoje (anglų kalba) pateikiami duomenys, kaip suėmimas taikomas 10-yje ES valstybių, taip pat remiamasi ekspertų iš 24 ES valstybių pateiktais duomenimis.

Tyrimo eigoje buvo stebėti 242 teismo posėdžiai dėl suėmimo, apklausti 544 advokatai, padaryti interviu su 56 teisėjais ir 45 prokurorais, bei peržiūrėtos 672 bylos. Surinkti duomenys atskleidė bendras ES egzistuojančias, su suėmimu susijusias problemas: teisėjai suėmimą kartais skiria dėl neteisėtų, tarptautinių žmogaus teisių standartų neatitinkančių pagrindų, pateikdami šabloniškus, neindividualizuotus argumentus. Tuo tarpu alternatyviomis, švelnesnėmis kardomosiomis priemonėmis dažnai nepasitikima ir linkstama jų neskirti.

Ilgalaikio nepagrįsto suėmimo taikymo žalą konkretiems žmonėms, jų gyvenimams parodo trumpas Fair Trials parengtas filmas, kuriame savo istorijomis dalinasi trys žmonės, kurie buvo suimti skirtingose ES valstybėse.

Kviečiame susipažinti su visais tyrimo rezultatais arba pagrindinėmis išvadomis.