Įtariamųjų informavimas apie jų teises

26 birželio, 2017

2012 m. priimta Europos Sąjungos direktyva dėl teisės į informaciją baudžiamajame procese numato, kad kiekvienam sulaikomam įtariamajam turi būti įteikiamas rašytinis pranešimas, kuriame nurodomos ir aprašomos įtariamojo turimos teisės baudžiamajame procese. Šis dokumentas gali turėti esminę reikšmę užtikrinant sąžiningą ikiteisminį tyrimą ir teismo procesą įtariamojo atžvilgiu, nes tik suprasdamas savo teises jis gali pilnavertiškai dalyvauti baudžiamajame procese.

Todėl Žmogaus teisių stebėjimo institutas atliko tyrimą, kuriuo vertinamas direktyvos nuostatų perkėlimas į Lietuvos Respublikos teisę ir jų bei pranešimo apie teises veikimas praktikoje. Taip pat – ar šiuo metu praktikoje naudojamą pranešimo apie teises formą reikėtų atnaujinti, kad įtariamiesiems įteikiamas pranešimas būtų suprantamesnis ir geriau atliktų savo funkciją.

Tyrimą sudarė išsami teisės aktų peržiūra (dokumentinė dalis) ir dviejų baudžiamosios teisės srityje dirbančių profesionalų grupių – policijos pareigūnų ir advokatų – apklausos. Jose dalyvavo po 22 kiekvienos iš šių grupių atstovus, turinčius didelę darbo su baudžiamuoju procesu patirtį ir nuolat bendraujančius su įtariamaisiais ir kaltinamaisiais.

Kviečiame skaityti tyrimo ataskaitą. Taip pat galite susipažinti ir anglų kalba. Su trumpa lyginamojo tyrimo apžvalga galite susipažinti čia..