hrmi-youtube
LT

Gatajevų byla – žalos atlyginimas dėl neteisėto suėmimo

2014 / 12 / 05 Žymos:

„Suėmimo ir jo termino pratęsimo pagrindai turi būti reikšmingi ir pakankami, bet ne bendri ir abstraktūs, o teismo sprendimai šiais klausimais turi būti išsamiai motyvuoti ir pagrįsti konkrečiais su bylos aplinkybėmis susijusiais argumentais. Skirdamas suėmimą ir jį pratęsdamas, teismas turi apsvarstyti visus argumentus už ir prieš asmens laisvės suvaržymą bei suimti asmenį ar pratęsti suėmimo terminą tik įsitikinęs, kad tai būtina viešajam interesui apsaugoti“

– Kauno apylinkės teismo sprendimas Gatajevų byloje


Byla pradėta: 2008 m.

Byla baigta: 2014 m.

Bylos esmė: suėjus busmės įvykdymo terminui, sutuoktinių Gatajevų laisvė buvo neteisėtai apribota dar 26 dienoms

Bylos baigtis: už neteisėtą 26 dienas trūkusį suėmimą Gatajevams buvo priteista turtinė ir neturtinė žala


Bylos faktai:

2008 m. rudenį Kaune buvo sulaikyti čečėnų kilmės sutuoktiniai Malik ir Khadizhat Gatajevai, įtariami savo nepilnamečių globotinių teisių pažeidimais. Prieš dešimt metų į Lietuvą atvykę Grozne registruotų vaikų globos namų „Rodnaja semja“ (Gimtoji šeima) steigėjai Gataevai susilaukė didelio Valstybės saugumo departamento dėmesio, o vėliau prasidėjo teisminiai procesai.

2009 m. birželio pradžioje Kauno miesto apylinkės teismas pripažino sutuoktinius kaltais dėl jiems pareikštų  kaltinimų ir skyrė jiems po 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmės. Į laisvės atėmimo bausmės terminą buvo įskaitytas suėmime praleistas laikas (nuo 2008 m. spalio 14 d. iki 2009 m. birželio 4 d.).

2009 m. rugpjūčio mėnesio 14 d., suėjus bausmės įvykdymo terminui, prokuroro prašymu Kauno apygardos teismas pratęsė sutuoktinių suėmimą dar trims mėnesiams. Dėl suėmimo termino pratęsimo Gataevų advokatai kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą, kuris rugsėjo mėnėsio 9 d. panaikino Kauno apygardos teismo nutartis, pripažindamas jas prieštaraujančiomis Baudžiamojo proceso kodekso  nuostatoms.

Teisminis nagrinėjimas:

2010 m. vasarį Žmogau teisių stebėjimo institutas parengė Gatajevų ieškinį Kauno miesto apylinkės teismui dėl žalos dėl neteisėto suėmimo pratęsimo atlyginimo. Ieškinyje buvo prašoma atlyginti turtinę ir neturtinę žalą už neteisėta suėmimą nuo 2009 m. rugpjūčio 14 d. iki 2009 m. rugsėjo 9 d.

2013 m. Kauno apylinkės teismas dalinai tenkino Khadizat ir Malik Gatajevų ieškinius ir priteisė jiems žalos atlyginimą:  Malik Gatajevui 1016 EUR, o Khadizat Gatajevai 1016 EUR neturtinei žalai ir 290 EUR turtinei žalai atlyginti.

2014 m. gruodžio 5 d. Kauno apygardos teismas padidino turtinės žalos dydį Khadizat Gatajevai iki 579 EUR.