Policijos pareigūnai gilino žinias apie neapykantos nusikaltimų pažeidžiamas bendruomenes

12 gegužės, 2022

Kada ir kaip švenčiamas Pesachas? Ar islamo neišpažįstantiems asmenims galima liesti Koraną? Kodėl iš Afrikos kilę asmenys jautriai reaguoja į policijos šunis? Kokių nuoskaudų policijai turi Lietuvos romų bendruomenė? Kaip geriausia atliepti neapykantos nusikaltimų pažeidžiamų bendruomenių poreikius? ­Šiais ir kitais klausimais buvo diskutuojama policijos pareigūnams skirtuose mokymuose „Tarpkultūrinių kompetencijų stiprinimas kovoje su neapykantos nusikaltimais“. 5 mokymuose, kurie vyko šių metų balandžio – gegužės mėnesiais nuotoliniu būdu, dalyvavo apie 100 policijos pareigūnų iš visos Lietuvos.  

Bendradarbiaudamas su Policijos departamentu mokymus organizavo Žmogaus teisių stebėjimo institutas, pasitelkęs Lietuvos ir užsienio ekspertus, neapykantos nusikaltimų pažeidžiamų bendruomenių atstovus. Kiekvienų mokymų metu dėmesys buvo skiriamas skirtingoms bendruomenėms pažinti, šias žinias susiejant su neapykantos nusikaltimų atpažinimu ir tyrimu.

Balandžio 7 ir 20 dienomis vykę mokymai buvo skirti Lietuvos musulmonų bendruomenėms ir imigrantams iš Vidurio Rytų šalių, jų papročiams ir tradicijoms pažinti bei policijos pareigūnų atsakui į neapykantos nusikaltimus, nukreiptus prieš šias bendruomenes. Mokymus vedė Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, islamo tyrinėtojas dr. Egdūnas Račius ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto projektų vadovė Goda Jurevičiūtė.

Balandžio 15 dieną dėmesys buvo skiriamas romų bendruomenei. Mokymus vedė Lietuvos romų bendruomenės atstovas Gopalas Michailovskis ir Centrinės Europos universiteto profesorius Martonas Rovidas. Mokymuose taip pat dalyvavo ir savo patirtimis dalijosi Lietuvos romės Rasma Pažemeckaitė, Konsuela Mačiulevičiūtė ir Rumina Bagdonavičiūtė.

Balandžio 28 dieną dr. Lara Lempertienė kalbėjo tema „Padidintas jautrumas“ ar neapykantos nusikaltimas? Žydų kultūros pamatų pažinimas kaip nusikalstamų veikų identifikavimo priemonė“.

O ŽTSI atstovė G. Jurevičiūtė pareigūnams pristatė neapykantos nusikaltimų reglamentavimo aspektus ir diskriminacinių pažiūrų rodiklius, leidžiančius atpažinti, kad galimai įvyko antisemitinis neapykantos nusikaltimas.

Gegužės 5 dieną vykusių mokymų metu buvo gilinimasi į tai, kaip pažinti vis gausėjančią iš įvairių Afrikos valstybių atvykusių asmenų bendruomenę ir kaip ją apsaugoti nuo neapykantos nusikaltimų. Šiuos mokymus Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovė G. Jurevičiūtė vedė kartu su švietimo ekspertu Kamalu Ahamada.

 

Mokymai buvo organizuojami vykdant projektą „Tvari parama žmogaus teisėms per advokaciją ir švietimą“, kurį remia Aktyvių piliečių fondas, finansuojamas Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansinių mechanizmų.