Burkinio draudimas Prancūzijoje – „aiškiai neteisėtas“

27 rugpjūčio, 2016

Prancūzijos aukščiausiasis administracinis teismas pripažino, jog draudimas dėvėti burkinį paplūdimyje buvo neteisėtas ir pažeidė pamatines laisves.

Trisdešimties Prancūzijos pajūrio miestų merai buvo išleidę įsakus, draudžiančius moterims dėvėti visą kūną dengiančius maudymosi kostiumus. Draudimą vietinė valdžia motyvavo noru užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą.

Šią savaitę didelę dalį visuomenės papiktino žiniasklaidoje pasirodžiusi nuotrauka, kurioje užfiksuota, kaip keturi policijos pareigūnai paplūdimyje Nicoje reikalauja musulmonės moters nusirengti drabužius.

police-enforce-burkini-ban-on-french-muslim-woman-on-beach-1

Aukščiausiojo administracinio teismo teisėjai sprendime nurodė, kad burkinių draudimas yra „rimta ir aiškiai neteisėta ataka prieš pamatines laisves, tokias kaip judėjimo laisvė, sąžinės laisvė ir asmens laisvė“. Teismas nerado jokių įrodymų, jog toks draudimas buvo būtinas saugumo ar viešosios tvarkos tikslais. Anot teisėjų, emocijos ir nerimas, kilęs dėl teroristinių išpuolių Nicoje, nėra pakankama priežastis pateisinti tokį draudimą.

Tačiau Prancūzijos dešiniųjų atstovai, tarp jų ir buvęs prezidentas Nicolas Sarcozy, neketina nusileisti ir toliau agituoja už burkinių draudimą šalies mastu.

Lietuvoje taip pat buvo atsinaujinusios diskusijos dėl burkų draudimo viešose vietose. ŽTSI Teisės programų vadovės Jūratės Guzevičiūtės teigimu, tokios iniciatyvos skatina baimę ir nepasitikėjimą kitos religijos žmonėmis, skaldo visuomenę.

Vietoj realių integracijos planų, tolerancijos skatinimo ir stereotipų naikinimo, iš esmės yra bandoma uždrausti kitų kultūrų, religijų apraiškas mūsų visuomenėje neva saugumo tikslais.“

Visas interviu su Jūrate – laidoje „Info diena“.

Parengta pagal bbc.co.uk, guardian.co.uk, independent.co.uk informaciją.