hrmi-youtube
LT

ŽTSI kreipėsi į Seimo komitetus dėl galimo „ByLock“ vartotojų duomenų perdavimo Turkijai

2017 / 10 / 18 Žymos:

ŽTSI kreipėsi į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą ir Žmogaus teisių komitetą, prašydamas, kad komitetai ištirtų, ar viešumoje pasirodžiusi informacija, jog Lietuvos institucijos galėjo perduoti Turkijai pokalbių programėlės „Bylock“  vartotojų duomenis, turi pagrindo.

Turkijoje „ByLock“ programėlės vartotojai siejami su Fethullah Gullen judėjimu ir  nepavykusio 2016 m. liepos mėn. perversmo organizavimu. Vien programėlės turėjimas telefone laikomas pakankamu pagrindu sulaikymui arba patraukimui atsakomybėn.

Informacija apie tai, kad Lietuvoje serverį turėjusios „ByLock“ programėlės vartotojų duomenys galėjo būti perduoti Turkijai, šių metų sausį paskelbė Turkijos dienraštis „Hürriyet“.

ŽTSI taip pat prašė komitetų įvertinti, ar teisės aktuose įtvirtinti pakankami saugikliai, jog asmens duomenys nebūtų perduodami kitoms valstybėms, kai yra pagrindo manyti, jog jie gali būti panaudoti asmenų persekiojimui.

„Kadangi panašus atvejis buvo su Alesiu Beliackiu ir jo duomenų suteikimu, mes prašėme įvertinti, ar yra pakankami saugikliai tarptautinėse bendradarbiavimo sutartyse, kad tokių atvejų nebūtų, t.y., jei Lietuvos institucijos gali numatyti, kad tie duomenys būtų naudojami persekioti žmones, būtų įtvirtinti saugikliai, kad jie galėtų atsisakyti tokius duomenis teikti“, – kreipimąsi naujienų agentūrai BNS komentavo ŽTSI atstovė Mėta Adutavičiūtė.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas šiandien nagrinėja ŽTSI prašyme iškeltus klausimus uždarame komiteto posėdyje.