hrmi-youtube
LT

Vaikų iš Afganistano byla – žalos atlyginimas dėl neteisėtos bausmės ir suėmimo

2015 / 07 / 14 Žymos:

„Aš išsigandau – jei nedirbsiu su Talibanu, mane nužudys. Man buvo pasakyta, kad Lietuva padeda žmonėms.“

– Q.N., ieškovas byloje


Byla pradėta: 2013 m.

Byla baigta: 2015 m.

Bylos esmė: nepilnamečiai prieglobsčio prašytojai iš Afganistano buvo neteisėtai suimti ir nuteisti Lietuvoje už valstybės sienos kirtimą

Bylos baigtis: vaikų suėmimas ir nuteisimas buvo neteisėti, nes pagal Lietuvos ir tarptautine teise jie, kaip prieglobsčio prašytojai, naudojosi specialia apsauga; jiems išmokėtas žalos atlyginimas


Faktinės aplinkybės:

2013 metais Afganistano piliečiai Q.N ir G.M., kuriems sulaikymo metu, jų teigimu, buvo 14 ir 17 metų, buvo sulaikyti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnų Ignalinos rajone 2013 metais po to kai neteisėtai kirto Lietuvos sieną.

Jaunuoliai, bėgę iš karo kamuojamo Afganistano, Lietuvoje paprašė prieglobsčio. Prieš afganistaniečius buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, ir nepilnamečiai trims mėnesiams buvo uždaryti Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime kartu su suaugusiais vyrais, kurie juos žemino ir iš jų tyčiojosi.

Galiausiai, už neteisėtą valstybės sienos perėjimą jiems buvo paskirtos baudos viršijančios 16 tūkst. EUR. Įskaičiavus nelaisvėje praleistas dienas, Q.N ir G.M. nuo baudos mokėjimo buvo atleisti. Tačiau 2013 metais Ignalinos rajono apylinkės teismas, išnagrinėjęs vaikinų apeliacinį skundą patvirtino, kad jaunuoliai buvo nuteisti neteisėtai, t.y. jiems negalėjo būti taikoma baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą atvykimą į Lietuvos Respublikos teritoriją, nes jų atvykimo tikslas buvo paprašyti prieglobsčio.

Teisminis nagrinėjimas:

qaisas-52131336dfc73

Q.N. iš Afganistano, ieškovas byloje

2013 m. lapkričio 26 d. Žmogaus teisių stebėjimo institutas kartu su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija pateikė ieškinį teismui dėl žalos už neteisėtą suėmimą ir neteisėtą nuteisimą atlyginimo Q.N ir G.M.

2014 m. balandį Vilniaus miesto apylinkės teismas pripažino Lietuvos valstybės klaidas, t. y. pripažino afganistaniečių suėmimą ir jų nuteisimą neteisėtu bei kitus jų, kaip nelydymų nepilnamečių, teisių pažeidimus, ir įpareigojo valstybę atlyginti jaunuoliams padarytą žalą.

Nors apeliacinėje instancijoje Vilniaus apygardos teismas sprendimą pakeitė, vis gi 2015 m. liepos 14 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėmė galutinį sprendimą šioje byloje, pripažinęs, jog afganistaniečiai buvo suimti ir nuteisti neteisėtai, ir valstybei už pareigūnų klaidas teks sumokėti daugiau nei 6 tūkst. eurų žalos atlyginimą.

Bylos dokumentai:

Lietuvos aukščiausiojo teismo sprendimas