Nusikaltimų aukos – specialistų ir pareigūnų dėmesio centre

24 rugsėjo, 2015

„Turime būti pasiruošę reaguoti į iššūkius Europos mastu ir padėti nusikaltimų aukoms“, specialistams ir pareigūnams skirtą seminarą atidarė Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis.

Pic 1

ŽTSI kartu su SADM organizuoto seminaro metu ekspertai iš „Victim Support Europe“ pristatė Nusikaltimų aukų teisių direktyvą ir kartu su renginio dalyviais diskutavo, kaip organizuoti pagalbos teikimą nusikaltimų aukoms Lietuvoje.

Šiuo metu Lietuvoje teikiama pagalba artimųjų smurto, prekybos žmonėmis aukoms, nusikaltimų aukomis tapusiems vaikams, tačiau paslaugų nepakanka, jų finansavimas nedidelis, daugybė nukentėjusiųjų pagalbos nesulaukia.

„Džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su ministerija tobulinant pagalbos nusikaltimų aukoms sistemą“, renginio dalyvius pasveikino ŽTSI direktorės pavaduotoja Natalija Bitiukova. „Jeigu norime išties padėti žmonėms, turime vienytis ir kartu ieškoti sprendimų“.

Levent Altan, „Victim Suport Europe“ vadovas supažindino seminaro dalyvius su pagrindiniais Direktyvos principais ir pamatinėmis nusikaltimų aukų teisėmis.

Pic 3

Helgard Van Huellen pasidalijo didžiausios Vokietijoje pagalbos nusikaltimų aukoms orgnizacijos „Weisser Ring“ patirtimi. „Weisser Ring“ veikia jau beveik 40 metų ir remiasi savanorių darbu – jų turi net tris tūkstančius 420 padaliniuose visoje šalyje.

„Kiekvienos aukos poreikiai skirtingi, joms reikia įvairios socialinės, psichologinės pagalbos. Aš dvidešimt metų dirbu tiesiogiai su aukomis – mums tenka ir didesnio televizoriaus ieškoti prastai matančiam senjorui, ir naują lovą surasti, ir teikti emocinę paramą nuo sunkių nusikaltimų nukentėjusiems žmonėms. Paramą teikią savanoriai nuo 18 iki 73 metų, ir pačių įvairiausių profesijų savanoriai – mokytojai, teisininkai, apskaitininkai“, pasakojo Helgard.

„Daugiausiai padedame užpuolimų aukoms – daugiau nei trečdalis visų aukų, seksualinio smurto aukoms – beveik trečdalis aukų, vagysčių, apiplėšimų, sukčiavimo aukoms.“

„Svarbu, kad žmogus neliktų pamestas, pasiklydęs nekoordinuotojoje paslaugų sistemoje. Kartais aukoms sunku suprasti, kokią paramą ir iš kokios organizacijos gauti, tad svarbu, kad jos nesiblaškytų“, tvirtino Levent Altan.

Perkėlus Nusikaltimų aukų teisių direktyvą į Lietuvos teisinę sistemą šių metų lapkritį, visos nusikaltimų aukos Lietuvoje turės teisę į nemokamą pagalbą: emocinę paramą, psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą.

Seminare dalyvavo: Socialinės apsaugos ir darbo, Teisingumo, Vidaus reikalų ministerijos, Kalėjimų departamento, Policijos departamento, Generalinės prokuratūros, Nacionalinės teismų administracijos, Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos, Kriminalinės policijos biuro atstovai.

Pic 4