Neveiksnumo reformai – naujas e-mokymų kursas

10 birželio, 2016

Šiandien startuojame su nauju www.be-ribu.lt nuotolinio mokymosi kursu „Asmens veiksnumo ribojimas: požiūrio ir teisinio reguliavimo naujovės.“

Šį kartą mokymai skirti dirbantiems su neįgaliųjų teisinio veiksnumo ir jų teisių užtikrinimo klausimais. Keturi neįgaliųjų teisių ekspertai – prof. dr. Jonas Ruškus, Dr. Diana Gumbrevičiūtė-Kuzminskienė, Dovilė Juodkaitė ir Jūratė Guzevičiūtė – supažindins e-mokymų dalyvius su žmogaus teisėmis grįsta negalios samprata, teisinio veiksnumo reforma ir pagalbos priimant sprendimus modeliu.

Neveiksnumo reforma ir pagalba priimant sprendimus

2016 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo neveiksnumo reforma, panaikinusi galimybę iš neįgalaus asmens atimti veiksnumą, o kartu ir savarankiškų sprendimų teisę visose gyvenimo srityse. Teisiškai neveiksnus asmuo buvo beteisis objektas – negalėjo nei gyvenamosios vietos pasirinkti, nei disponuoti savo turtu, nei tuoktis, nei rinkimuose balsuoti. Negalėjo net į teismą kreiptis.

Reforma panaikino visiško teisinio neveiksnumo institutą. Numatytos ir tokios naujovės kaip kasmetinė asmens neveiksnumo peržiūra, išankstinio nurodymo institutas, Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijos, pagalbos priimant sprendimus sutartis.

Pagalbos priimant sprendimus institutas – ypatingai reikšminga naujovė. Tai alternatyva asmens neveiksnumo ir globos modeliui, grąžinanti asmenims su negalia pasirinkimo teisę, leidžianti jiems išlaikyti teisinio subjekto statusą, gyventi orų gyvenimą ir naudotis visomis savo žmogaus teisėmis. E-mokymų dalyviai turės galimybę įgyti teisinių ir socialinių žinių tiek apie neveiksnumo reformą, tiek ir apie tai, kaip pagalbos priimant sprendimus institutas veikia praktikoje.

Kam kursas naudingiausias?

Kursas labiausiai pravers advokatams, notarams, antstoliams, prokurorams, teisėjams, teismo medicinos ekspertams, socialiniams darbuotojams, gydytojams-psichiatrams, neįgaliųjų teisių ir žmogaus teisių NVO atstovams, dirbantiems su asmens veiksnumo užtikrinimo klausimais bei asmenų su negalia teisių įgyvendinimu, Neveiksnaus asmens būklės peržiūrėjimo komisijų nariams.

Penkių pamokų kurso kaina – 10 eurų. Už surinktas lėšas bus rengiami nauji žmogaus teisių temoms skirti www.be-ribu.lt kursai.