Pagalba nukentėjusiems nuo neapykantos nusikaltimų

31 spalio, 2018

Užbaigiant tarptautinį projektą „Kovojant su neapykantos nusikaltimais ir neapykantos kalba“, kurį iš dalies parėmė Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programa, Žmogaus teisių stebėjimo institutas organizavo apskritojo stalo diskusiją apie pagalbą nukentėjusiems nuo neapykantos nusikaltimų.

Neapykantos nusikaltimų kriminalizavimas siunčia aiškią žinutę visuomenei, jog neapykanta motyvuotas elgesys nebus toleruojamas, o neapykanta motyvuotų incidentų atvejais – kaltininkai bus nubausti. Nepaisant egzistuojančio reglamentavimo, tarp įstatymo ir jo realaus taikymo Lietuvoje galima įžvelgti egzistuojant nemažai problemų: turimi teisiniai įrankiai nėra efektyviai pasitelkiami, neapykantą kurstantys asmenys dažnai lieka tinkamai nenubausti, o nukentėję asmenys nesulaukia reikalingos paramos ir pagalbos.

Reaguojant į pastarojo meto įvykius Lietuvoje, ne kartą buvo kelti klausimai, ar nukentėjusiems nuo neapykantos nusikaltimų buvo suteikta visa reikiama pagalba bei parama: ar buvo suteikta reikiama informacija, užtikrinta teisė į vertimą, ar nukentėję asmenys žinojo apie, ir turėjo galimybę pasinaudoti lydinčio asmens dalyvavimu viso proceso metu, ar nukentėjusiems buvo suteikta teisinė pagalba, emocinė parama ir užtikrintos kitos teisės. Aptarę šiuos klausimus diskusijos dalyviai sutarė, kad pokyčiai reikalingi tiek teisės taikymo, tiek ir požiūrio į neapykantos nusikaltimų reiškinį srityse. Neapykantos motyvas dažnai lieka nepastebėtas, o nukentėjusieji iki šiol neturi tinkamų galimybių sulaukti pagalbos iš specializuotų paramos tarnybų.

Diskusijoje taip pat buvo pristatyti ir projekto „Kovojant su neapykantos nusikaltimais ir neapykantos kalba“ rezultatai: Lyginamasis 5 valstybių tyrimas apie neapykantos nusikaltimus ir neapykantos kalbą „Kovojant su neapykantos nusikaltimais ir neapykantos kalba Europoje“, kurį sudaro trys pagrindinės dalys: „Lyginamoji neapykantos nusikaltimų ataskaita“, „Pranešimo apie neapykantos nusikaltimus ir neapykantos kalbą mechanizmai Europoje: gerosios praktikos apžvalga“ bei„ Internetinio įrankio, skirto pranešti apie neapykantos nusikaltimus, parengimo vadovas“. Taip pat buvo pristatytas ir projekto partnerių iš Čekijos parengtas „Profesionalios teisinės pagalbos nukentėjusiems nuo neapykantos nusikaltimų vadovas“.

Daugiau informacijos ir projekto rezultatų galite rasti čia: http://nohate.zone/ 

Šį projektą iš dalies remia Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programa