Pateikėme pasiūlymus dėl darbo sąlygų pritaikymo žmonėms su negalia

15 sausio, 2021

Žmogaus teisių stebėjimo institutas pateikė pastabas bei pasiūlymus 2021-2030 m. žmonėms su negalia tinkamos aplinkos visose gyvenimo srityse plėtros programos projektui, parengtam Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Nors Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija įpareigoja viešojo ir privataus sektoriaus subjektus tinkamai pritaikyti darbo sąlygas žmonėms su negalia, tačiau, kaip pasiūlymuose pažymėjo ŽTSI, projekte siūlomos fizinės ir informacinės aplinkos prieinamumo žmonėms su negalia gerinimo priemonės neapima darbo sąlygų pritaikymo žmonių su negalia poreikiams.

Dėl šios priežasties ŽTSI pasiūlė į projektą įtraukti teisinio reglamentavimo tobulinimą, poįstatyminiais aktais numatant konkrečias gaires ir reikalavimus darbdaviams dėl tinkamo darbo sąlygų pritaikymo žmonėms su įvairiomis negaliomis, bei vykdyti šviečiamąsias darbdaviams skirtas priemones, skatinančias pilnavertiškai įgyvendinti šį įpareigojimą.

Taip pat pastebėjome, kad itin trūksta tyrimais paremtų duomenų apie darbo sąlygų pritaikymo žmonėms su negalia faktinį įgyvendinimą Lietuvos darbovietėse. Atsižvelgdami į tai, pastabose pasiūlėme vykdyti tyrimus, identifikuojančius žmonių su negalia poreikius darbo aplinkoje, rinkti duomenis apie tai, kaip šiuo metu Lietuvos darbdaviai įgyvendina įpareigojimą pritaikyti darbo sąlygas, bei vystyti ir įdiegti priežiūros ir kontrolės mechanizmą, reguliariai vertinantį, kaip Lietuvos darbovietėse pritaikomos sąlygos žmonėms su negalia.

Taip pat prie pastabų pridėjome ŽTSI išleistą atmintinę darbdaviams apie tinkamą darbo sąlygų pritaikymą žmonėms su negalia.

Tikimės, kad mūsų pasiūlymai prisidės prie atviresnės aplinkos kūrimo, kurioje žmonės su negalia galės lygiaverčiai su visais bei pilnavertiškai dirbti, kilti karjeros laiptais ir profesiškai tobulėti.

Atsisiųsti pastabas.

Pasiūlymai pateikti vykdant Aktyvių piliečių fondo remiamą projektą „Tvari parama žmogaus teisėms per advokaciją ir švietimą“.