Lietuva pakilo pasauliniame kovos su prekyba žmonėmis reitinge

19 liepos, 2016

Lietuva pakilo kovos su prekyba žmonėmis reitinge, tačiau turėtų didinti su aukomis dirbančių NVO finansavimą ir rimčiau kovoti su vaikų išnaudojimu globos įstaigose.

JAV Valstybės departamento ataskaitoje, skirtoje kovai su prekyba žmonėmis, Lietuva pakilo iš antrosios į pirmąją pakopą. Pakopomis kasmet įvertinamos valstybės pastangos kovojant su šiuo nusikaltimu.

Atpažįsta daugiau nukentėjusiųjų, ypač vaikų

Pakilusį Lietuvos reitingą lėmė suintensyvėję policijos pareigūnų, prokurorų ir teisėjų mokymai, gerai įvertinta ir pagerėjusi aukų atpažinimo statistika. Jeigu 2014 m. atpažintos 47 suaugusios aukos ir tik 3 vaikai, tai 2015 m. atpažintos jau 79 aukos ir 18 nukentėjusių vaikų.

Ataskaitoje pažymimos ir Generalinės prokuratūros parengtos gairės, skirtos tobulinti aukų atpažinimo, nusikaltimų tyrimo ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo praktikas. Atkreipiamas dėmesys į veiksmingesnį baudžiamąjį persekiojimą. 2014 m. iš 40 įtariamųjų buvo nuteista 18 asmenų, tuo tarpu 2015 m. iš 27 nuteista 17 asmenų, visi jų – realiomis laisvės atėmimo bausmėmis.

Raginama rimčiau kovoti su vaikų išnaudojimu globos įstaigose

Ataskaitoje pateikiamos ir rekomendacijos, kur valstybei dar reikėtų pasitempti. Pabrėžiamas pagalbos aukoms paslaugų ir šias paslaugas teikiančių nevyriausybinių organizacijų menkas finansavimas. Be to, trūksta specializuotos pagalbos nuo prekybos žmonėmis nukentėjusiems vaikams.

Valstybė paraginta rimčiau kovoti su vaikų seksualiniu išnaudojimu valstybiniuose vaikų namuose bei traukti atsakomybėn globos įstaigų vadovus už bendrininkavimą ar nusikalstamą aplaidumą.

Rekomenduojama įtraukti kovos su prekyba žmonėmis modulį į pagrindinę policijos pareigūnų mokymo programą bei įsteigti tarpinstitucinį komitetą kovos su prekyba žmonėmis veiksmams koordinuoti valstybiniu lygiu.

„2015 m. duomenys rodo išaugusį identifikuotų prekybos žmonėmis aukų skaičių. Ši tendencija džiugina, tačiau realybėje šie skaičiai išlieka ženkliai didesni – tiek išvežamų vaikų, moterų bei merginų, ar vyrų aukų skaičius“, sako ŽTSI teisės programų vadovė Jūratė Guzevičiūtė.

„Gebėjimas identifikuoti auką, nekaltinant jos pačios atsidūrus šioje situacijoje ar kitaip prisidėjus prie įvykdyto nusikaltimo, yra esminis žingsnis siekiant sėkmingai kovoti su prekyba žmonėmis. Tai svarbu ne tik siekiant tinkamos aukų apsaugos bei jų teisių užtikrinimo, bet ir dėl koordinuoto ir efektyvaus valstybės atsako į šį modernios vergijos nusikaltimą.“

Kilmės, tranzito ir krypties šalis

Lietuva laikoma kilmės, tranzito ir krypties šalimi prekybai moterimis ir mergaitėmis seksualinio išnaudojimo tikslais, taip pat kilmės ir krypties šalimi prekybai vyrais priverstiniam darbui. Apie 40 procentų prekybos žmonėmis aukų yra moterys ir merginos, nukentėjusios nuo šio nusikaltimo šalies viduje.

Tiek vaikai, tiek suaugę vis dažniau verčiami įsitraukti į smulkius nusikaltimus – vagystes ar prekybą narkotikais – Šiaurės ir Vakarų Europos šalyse. Kai kurie lietuvių vyrai išnaudojami priverstiniam darbui Airijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV.

Apie 4000 vaikų Lietuvoje vis dar gyvena globos įstaigose ir ypač stipriai rizikuoja tapti prekybos žmonėmis aukomis.