Ar gali policijos pareigūnai naudoti prievartą?

30 rugpjūčio, 2017

Žinių radijo laida „Aktualusis interviu“

Klaipėdos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą supurtė skandalas – trys pareigūnai laikinojo sulaikymo kameroje kankino dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikytą vyrą. Sulaikytasis beveik valandą išbuvo antrankiais už nugaros surakintomis ir virve į viršų ištemptomis rankomis.

Pasak pareigūnų, jie naudojosi Policijos įstatymo numatytomis teisėmis, o sulaikytasis vėliau smurtu prieš jį nesiskundė.

Kiek sau gali leisti pareigūnai ir kur kreiptis, jei prieš žmogų panaudojama tokia prievarta?

Anot ŽTSI teisininko K. Liutkevičiaus, tokiu atveju, kai kalbame apie policijos pareigūnų padarytus nusižengimus prieš asmenį, visų pirma, dėl paties pažeidimo konstatavimo, nukentėjęs asmuo turėtų kreiptis arba į Policijos departamento imuniteto valdybą.

„Tai yra specialus policijos padalinys, kuris tikrina vidinius pažeidimus. Taip pat  galima tiesiog bendrai kreiptis į policijos nuovadą ar prokuratūrą ir prašyti pradėti tyrimą dėl tokio atvejo, kadangi, bet kokiu atveju, bent jau formaliai, yra padaryta nusikalstama veika prieš asmenį – asmens sužalojimas, žymus ar nežymus sveikatos sutrikdymas“.

Kuo skiriasi teisėtai naudojama prievarta nuo kankinimų?

Liutkevičiaus teigimu, kiekvienas atvejis yra individualus ir jis turi būti vertinamasi individualiai.

„Šiuo atveju yra labai svarbu, jog tokios prievartos priemonės būtų naudojamos proporcingai siekiamam tikslui, žmogui nereikalingai nesukeliant fizinio skausmo, nežalojant ir nežeminant jo orumo.“ Anot teisininko, reikia pasikliauti geriausia nuojauta ir atitinkamai priimti sprendimus.

„Kaip minėjau, svarbiausia proporcingumas. Ir jeigu yra klausimas, kodėl šiuo atveju konstatuotas pažeidimas, tai yra pakankamai akivaizdu, kad tokios priemonės taikymas kaip žmogaus pakabinimas ant virvės ištemptomis rankomis – nėra minimalią žalą daranti priemonė asmens sutramdymui.“

Anot ŽTSI teisininko, jeigu naudojama tokia suvaržanti priemonė kaip virvė – ji turi būti naudojama tam, kad asmuo nedarytų žalos sau ar aplinkai, sulaikant nuo viešos tvarkos trikdymo, bet ta priemonė neturi būti naudojama tam, kad asmeniui būtų sukeliamas nereikalingas skausmas.

„Labai džiugu, kad aptariamu atveju policijos pareigūnai ryžtingai ėmėsi veiksmų ir pareigūnams, kurie atliko šiuos veiksmus, buvo pritaikyta drausminė atsakomybė. Žinoma, kyla klausimas, ar pagrįstai nebuvo šie pareigūnai traukiami baudžiamojon atsakomybėn“.